Jump to content
The library informs: Lånetiden för e-böcker är 28 dagar och du kan låna en bok per vecka. Biblioteket har ett kostnadstak per kvartal och när maxgränsen är nådd går det inte att låna fler e-böcker förrän nästa kvartal startar.

Audiobooks / Novels


Cover for Lingonstigen 114
Audiobook

Lingonstigen 114

Vad gör man som förälder när ens barn drar sig undan och mår dåligt? Hur hanterar man sköra och samtidigt tvära tonåringar? När man dessutom själv ligger sömnlös på nätterna med ri ...


Cover for Din berättelse
Audiobook

Din berättelse

När Viktor efter en kort promenad kommer hem till sin lägenhet, upptäcker han att hans balkongdörr är uppbruten. Men ingenting verkar ha blivit stulet. Det här blir början på en ra ...


Cover for Confessions of a First-Time Mum
Audiobook

Confessions of a First-Time Mum

Stevie’s life has changed beyond recognition since having her first baby. She loves being a mum, but between the isolation and being vomited on five times a day, she really wishes ...


Cover for Turn of the Tide
Audiobook

Turn of the Tide

They have survived the worst they could imagine – now they must face the future. After a catastrophic storm tears through the village of Eyemouth in 1881, the villagers have slowly ...


Cover for The Storm
Audiobook

The Storm

When a Scottish village is struck by grief, those left behind must help one another find hope. It is 1881, and when a violent storm devastates the Scottish fishing village of Eyemo ...


Cover for Huuhkajan siivet
Audiobook

Huuhkajan siivet

Ei ole voittajia ilman intohimoisia fanejaSohjoisessa Helsingin talvessa vannoutunein huuhkajafani Marco etsii arvostusta, vedonlyöjä Vesa hieroo kuningasideaa, toimittaja Erik kai ...


Cover for Kramar undanbedes
Audiobook

Kramar undanbedes

Pillan, sextiosju år, ger sig med stor vånda in i dejtingvärlden på nätet, ivrigt påhejad av sin betydligt yngre och utlevande väninna, Lena. Pillan hamnar i en massa dråpliga situ ...


Cover for Farlig kryssning
Audiobook

Farlig kryssning

När Zarias far, den berömde arkeologen, dör lämnar han sin dotter ensam i världen och utan pengar. Allt ser väldigt mörkt ut för Zaria, men när hon oväntat får ärva en förmögenhet ...


Cover for Cornish Dreams at Cockleshell Cottage
Audiobook

Cornish Dreams at Cockleshell Cottage

The sequel to Liz Hurley’s "A New Life for Ariana Byrne" and second in the Wiverton Sisters series, perfect for fans of Holly Martin, Phillipa Ashley and Milly Johnson.Ever since t ...


Cover for Wife Support System
Audiobook

Wife Support System

Three women. Five Kids. One HouseA debut novel that has been shortlisted for the Comedy Women in Print Prize 2020, perfect for fans of "Why Mummy Drinks" and "Has Anyone Seen My Se ...


Cover for MAGON
Audiobook

MAGON

Drawn from the superhero genre, MAGON introduces the listener to a collection of new Celtic characters, but with a modern take. It explores the consequences of mixing ancient DNA i ...


Cover for For the May Queen
Audiobook

For the May Queen

It’s 1981 and 17-year-old Norma Rogers’ parents drop her off at the college dorms. Soon, Norma finds herself drunk and nearly naked with three strangers. The strip poker event is t ...


Cover for Sedan du försvann
Audiobook

Sedan du försvann

»Otroligt fin och värmande läsning.« I Heart Fantasy »Älskar den! Vill du ha mysig feelgood är det här boken för dig!« Bokiversum »En väldigt underhållande bok.« Library Journal ...


Cover for The Bad Boyfriends Bootcamp
Audiobook

The Bad Boyfriends Bootcamp

The fun-filled novel about dating and friendship perfect for fans of Laura Jane Williams, Dolly Alderton and Mhairi McFarlane.When Molly Cooper’s sweet but hopeless brother Sam com ...


Cover for Tulipunaiset ratsastajat
Audiobook

Tulipunaiset ratsastajat

Jokilakeuden kylällä uusi ilmiö, 'lahkolaisuus', vetää väkeä hurmoksellisiin kokouksiin. Myös Vanhatalon emäntä Maria ja tytär Hanna käyvät harva se ilta uskontapaamisissa. Vähitel ...


Cover for Hotad till livet
Audiobook

Hotad till livet

Melina Lindsay är överlycklig när hon får jobbet som sällskapsdam åt mrs Schuster på hennes resa, men lyckan får ett abrupt slut när hon strax efter ankomsten till Marocko blir avs ...


Cover for Från hat till kärlek
Audiobook

Från hat till kärlek

När Nerina får veta att hennes kusin Elizabeth kommer tvingas gifta sig med sir Rupert Wroth mot sin vilja tar hon ett drastiskt beslut. Nerina tar sin kusins plats vid bröllopet m ...


Cover for Hans hjärtas utvalda
Audiobook

Hans hjärtas utvalda

När Caroline av misstag blir indragen i en härva av intriger, lögner och mord blir hon räddad av lord Vane Brecon. Hon svär för sig själv att hon någon dag ska återgälda honom och ...


Cover for Samtal från en död
Audiobook

Samtal från en död

När telefonen ringer hemma hos redaktör Ralf Krook tror han att det är Televerket som testar linjen. Istället visar det sig vara en man som kallas för Sudden och säger sig sitta på ...


Cover for El hielo bajo tus pies
Audiobook

El hielo bajo tus pies

Evan McAlister, jefe del clan McAlister recibe la orden del Rey Guillermo de Escocia de contraer matrimonio con una de las hijas del jefe del clan McGregor a fin de acabar con años ...


Cover for Yksinäisyyden jälkeen
Audiobook

Yksinäisyyden jälkeen

"Yksinäisyyden jälkeen on koskettava ja ansiokas – ja ajaton.”– John Irving  "Kohottava teos. “ – Vogue Yksinäisyyden jälkeen kuvaa ihmisyyden pohjimmaista yksinäisyyttä ainutlaatu ...


Cover for Kieli jota puhuimme
Audiobook

Kieli jota puhuimme

”Modernin italialaisen kirjallisuuden hehkuva valo.”- New York TimesKlassikon asemaan nousseessa teoksessaan Kieli jota puhuimme Natalia Ginzburg kuvaa torinolaista perhettä Mussol ...


Cover for Den siste mohikanen
Audiobook

Den siste mohikanen

Boken handlar om en engelsk major som fått order att eskortera två damer från Fort Edward till Fort William Henry. Fort William Henry är belägrat av fransmän och irokeser. De träff ...


Cover for Den naive svensken
Audiobook

Den naive svensken

Den naive svensken är en kärlekshistoria som utspelar sig under det kalla kriget, närmare bestämt under byggandet av ett färjeläge i Sassnitz, DDR (Östtyskland). Det blir självklar ...


Cover for Den sjunde vågen vid Jensarna
Audiobook

Den sjunde vågen vid Jensarna

När de vuxna barnen ur en välkänd Göteborgsfamilj råkar ut för en del traumatiska händelser börjar de sedan barndomen förträngda familjehemligheterna tränga upp till ytan igen. De ...